Jak správně změřit psa

jak_zmerit_psa_1

 

Jak správně změřit psa

Říkáte si, že máte svého mazlíčka v oku a tak není třeba znát jeho přesné míry? Určitě by vás překvapilo, jak moc by se váš odhad lišil od skutečných čísel. A přitom se tato vědomost opravdu hodí. Ať už máte doma výstavního šampióna, vybíráte mu vhodný protějšek ke krytí nebo jen náhodou narazíte na psí obleček, který zkrátka musíte mít, vědět velikost vašeho psa je zkrátka naprostou nezbytností.

 

Jak na měření připravit sebe i psa

Ačkoli to zní jako hračka, změřit správně svého mazlíčka není zase taková legrace. Potřebujete vyhovující náčiní a především dostatek trpělivosti. Pokud je váš pejsek neposedný nebo bázlivý, poproste o spolupráci někoho, koho váš čtyřnohý kamarád zná a kdo by vám mohl při měření asistovat. Pokuste se vytvořit příjemné a klidné prostředí – pokud pes není uvolněný, staví se do nepřirozených pozic a míry pak nemusí odpovídat realitě. 

Jak si řekneme níže, nejdůležitější mírou je výška v kohoutku. Tu bychom měli měřit tzv. posuvným měřítkem, které se zarovná do pravého úhlu se zemí. Zbytek mír můžete nabrat nejlépe krejčovským metrem, který je měkký a přizpůsobí se tělu psa. Ten je při měření mnohem více v klidu. Měřte pomalu, buďte důslední a každou partii přeměřte nejméně dvakrát. Pokud se pes vrtí, je lepší měření opakovat a míry porovnávat tak dlouho, dokud opravdu nesedí. Čím více času a pozornosti věnujete měření, tím pohodlněji se v nakoupeném vybavení bude váš mazlíček cítit. 

 

Na co si dát pozor

Nikdy nepřidávejte centimetry – mějte na paměti, že měříte psa a ne obleček, který bude nosit. Tvůrci, u kterých nakupujete, dobře ví, v jakých partiích rasy přibírají a tyto vědomosti uzpůsobují materiálu a střihu oblečků i postrojů. Jedinou výjimku mohou představovat psy s opravdu huňatou a dlouhou srstí. V takovém případě můžete přidat kousek k celkové délce zad a obvodu hrudníku.

 

Co vše měříme

Nejdůležitější mírou je výška kohoutku, tedy místo, kde se stýká hřeben lopatek s páteří. To je nejvyšší bod hřbetní linie psa a na základě něj se rozlišují psí plemena: trpasličí, střední, velká a obří, která mohou v kohoutku dorůstat až 80 cm. Důležitý je dále obvod hrudníku, délka zad a obvod krku. Tyto míry budete potřebovat při koupi většiny oblečků, postrojů a dalšího vybavení. Pro kombinézy či jiné střihově náročnější prvky je určitě vhodné znát i obvod břicha a stehen.

 

Měříme krok za krokem

Při měření by pes měl stát v klidu, rovně a vzpřímeně. 

 

  • Délka zad 

Délka zad se měří ideálně od obojku, tedy od nejširší části krku psa až po začátek ocasu.
navod_1_1

 

  • Obvod hrudníku a obvod břicha

Hrudník měříme v jeho nejširší části a břicho naopak v té nejužší. Krejčovský metr by měl psa obepínat těsně, ale nezarývat se mu do srsti.

navod_2_1

 

  • Délka krku a předních i zadních běhů 

Délku krku měříme od nejširší části krku psa až k základně uší. Přední i zadní běhy začínáme měřit od podpaží a kyčlí psa až po ťapky.

navod_3_1

 

  • Obvod krku

Při měření obvodu krku musíme vědět, k jakým účelům míry potřebujeme. Pokud náš pes například po zdravotním zákroku potřebuje límec ke zotavení, krk měříme uprostřed. Pro správný výběr oblečku ovšem měříme ve spodní, tedy nejširší části krku.

navod_4_1

 

  • Výška a délka hrudníku 

Výšku hrudníku změříme od základny krku k začátku předních nohou. Délku hrudního koše pak chápeme od podpaží po konec žeber.

navod_5_1

 

  • Vzdálenost mezi předníma nohama

Tuto vzdálenost měříme zepředu hrudníku od jedné k druhé noze.

navod_6_1

  • Měření pro postroj

Pokud se chystáte k nákupu postroje, postačí vám znát obvod krku, délku hrudníku a obvod hrudního koše.

navod_7_1